Jak mniej wydawać na zakupach? Doradzamy!

Każdy z nas codziennie coś kupuje. Od produktów spożywczych bez których nikt nie może się obejść, przez ubrania i sprzęt elektroniczny, aż po jakieś większe zakupy w postaci mebli czy artykułów gospodarstwa domowego. Skoro nie możemy obejść się bez brania udziału w handlu, jako konsumenci, to w takim razie jak oszczędzić na tej dziedzinie życia? Oczywiście jak w każdym przypadku, również w tym jest to możliwe.

Po pierwsze ważny jest sposób płatności. Płać gotówką, a nie kartą. Jeżeli wydajesz realne pieniądze, łatwiej Ci zorientować się ile wydałeś. Płacąc wyłącznie kartą można pogubić się w tych rachunkach i w rzeczywistości wydać więcej niż byśmy chcieli. Kolejnym ważnym czynnikiem jest rozsądek. Udowodniono, że większość zakupów robionych jest pod wpływem chwili, danej emocji, a nie dlatego, że dany przedmiot naprawdę jest nam potrzebny. Kiedy zobaczysz coś co Ci się podoba, co przykuje Twój wzrok, odejdź na bok, ochłoń i pomyśl, czy naprawdę jest Ci to niezbędne? Może nawet poczekaj dzień czy kilka dni i zobacz czy po upływie czasu nadal będziesz stwierdzisz że danych przedmiot jest Ci niezbędny. Kupuj kierując się głową a nie sercem i emocjami.

Sporządź listę zakupów

To również bardzo ułatwia skupianie się tylko na tym czego naprawdę potrzebujesz. Postanów, że pieniądze wydasz tylko na rzeczy z listy, a zobaczysz ile zaoszczędzisz.

Kupuj na wyprzedażach

To najlepszy sposób na zmniejszaniu wydatków na rzeczach które się nie psują. Ubrania kupowane po sezonie są często o połowę tańsze. Tak więc zakupy zimowych rzeczy można robić w środku, albo nawet pod koniec zimy, oszczędzając przy tym sporą sumkę.

Zrób budżet domowy

To także bardzo ułatwia kontrolowanie wydatków i sprawdzanie czy pieniądze które wydałeś są wydawane w sposób rozsądny czy nie. Budżet pozwala unikać wydawania więcej niż się zarabia, co w przyszłości byłoby fatalne w skutkach. Gdy kupujesz coś związanego z postępem technologicznym zaopatrz się w cierpliwość. Nie musisz być pierwszym który ma dany sprzęt. Badania wskazują, że sprzęty elektroniczne tanieją nawet o połowę po półtora roku od ich wejścia na rynek. Nie warto chwilę poczekać? Natomiast kupowanie jedzenia, którego termin przydatności kończy się w najbliższym czasie, może być zdradliwym posunięciem. Po pierwsze nikt z nas nie chce oszczędzać kosztem zdrowia, a po drugie, taki produkt może szybko stracić zdatność do spożycia, podczas gdy my jeszcze go nie wykorzystamy, przez co stracimy tylko pieniądze.

Zostaw komentarz