Czy warto ubezpieczać domki letniskowe na działce?

Chociaż większość z nas nie zastanawia się nad ubezpieczeniem domku letniskowego, to przecież nierzadko jest to dość kosztowna inwestycja. Jeżeli włożyliśmy w domek dużo pracy oraz pieniędzy warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które może uchronić nas w razie nieprzewidzianych sytuacji od dużych strat materialnych. Domki letniskowe są tak samo narażone na zniszczenia, jak nieruchomości mieszkalne, przy czym nie zawsze będziemy w stanie ubezpieczyć tego typu budynki. Kradzieże, włamania dewastacje, zalania, pożary – to niebezpieczeństwa, które niestety trzeba brać pod uwagę mając domek letniskowy.

Nie każdy domek można ubezpieczyć

Pamiętajmy, że nie każdy domek letniskowy można ubezpieczyć, musi on spełniać kilka podstawowych kryteriów. Najważniejsze, żeby domek był obiektem budowlanym, posiadał fundamenty oraz był stale związany z gruntem. Należy mieć na uwadze to, że polisa nie będzie obejmować takich elementów jak dekoracje zewnętrzne, ogrodzenie, ławki itp. Ubezpieczyciele będą mieć inne podejście do domu mieszkalnego, który będzie wykorzystywany wyłącznie do celów rekreacyjnych, w tym wypadku ubezpieczeniu będą podlegać również takie elementy jak wyposażenie ogrodu, ogrodzenie czy przynależne budynki.

Ubezpieczenie nie zwalnia z odpowiedzialności

Nawet, jeżeli ubezpieczymy działkę z domkiem letniskowym, nie otrzymamy zadośćuczynienia, jeżeli na przykład w czasie kradzieży ułatwiliśmy złodziejowi sprawę pozostawiając otwarte okno czy niezamknięte pomieszczenie. Uchylone okno, czy drzwi nie zamknięte na klucz mogą stanowić podstawę do uzasadnienia niewypłacenia ubezpieczenia. Pamiętajmy, aby dokładnie czytać treść ubezpieczenia i przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy porównać poszczególne oferty, aby móc wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Obecnie na rynku ubezpieczeń jest wiele różnorakich ofert, także każdy powinien znaleźć opcję odpowiednią dla siebie, np. tutaj.