Ile wynosi cena za m² mieszkania na rynku wtórnym w Gdańsku?

Średnia cena za m² na rynku wtórnym w Gdańsku (mieszkania M2, M3, M4) wyniosła na dzień 01.06.2023 – 10 900 zł i jest o 1,2% wyższa od analogicznego okresu w roku 2022. Zobacz również ile wynosi w PKO Banku Polskim rata kredytu mieszkaniowego na zakup mieszkania w Gdańsku – zapytaj doradcę PKO BP

Cena nieruchomości jest jednym z kluczowych czynników decydujących o zakupie domu czy mieszkania. Różnice w cenach nieruchomości w Gdańsku wynikają z wielu czynników, które wpływają na ich wartość, zarówno w kategorii mikro, jak i makroekonomicznej. Czy jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, co decyduje o wartości mieszkania czy domu na rynku wtórnym w tej nadmorskiej metropolii?

Lokalizacja

Lokalizacja nieruchomości to niewątpliwie jeden z najważniejszych czynników wpływających na jej cenę. Im bliżej centrum miasta, komunikacji miejskiej czy terenów zielonych, tym wyższa jest wartość nieruchomości. Najdroższe są mieszkania jednopokojowe w centrum miasta, Oliwie, Przymorzu i na Zaspie, natomiast tańsze oferty można znaleźć w dzielnicach południowych, takich jak Łostowice czy Jasień.

Standard i wiek budynku

Standard mieszkania oraz wiek budynku w znaczący sposób wpływają na cenę. Mieszkania w kamienicach oraz w nowych budynkach wzniesionych po 2000 roku osiągają wyższe ceny niż te umiejscowione w blokach z wielkiej płyty. Stan techniczny nieruchomości, konieczność remontu czy usterki mogą znacząco obniżyć cenę oferowanej nieruchomości.

Koniunktura na rynku

Koniunktura na rynku nieruchomości, podaż oraz popyt mają duży wpływ na kształtowanie się cen. W sytuacji, gdy na rynku pojawia się więcej ofert niż jest chętnych do zakupu, ceny mają tendencję do spadania. W obecnej sytuacji, mimo większej liczby ofert, ceny nieruchomości w Gdańsku nie obniżają się. Właściciele nieruchomości nie muszą spieszyć się ze sprzedażą, co wpływa na stabilność cen.

Popyt i dostępność kredytów

Popyt na mieszkania oraz dostępność kredytów hipotecznych są ze sobą ściśle powiązane. Zmniejszenie dostępności kredytów, na przykład z powodu podwyżek stóp procentowych, wpływa na ograniczenie liczby chętnych do zakupu nieruchomości, co może powodować spadki cen.

Wartość nieruchomości na rynku wtórnym w Gdańsku jest wynikiem działania wielu czynników, które w połączeniu kreują cenę końcową. Lokalizacja, standard mieszkania, wiek budynku, a także koniunktura na rynku oraz dostępność kredytów hipotecznych to kluczowe elementy wpływające na cenę nieruchomości. Mając na uwadze te aspekty, potencjalny nabywca jest w stanie lepiej zrozumieć kształtujące się ceny oraz dokonać świadomej decyzji zakupowej.