Jak sprawdzić, czy bank na pewno zamknął konto?

W ostatnim czasie opłaty za usługi bankowe zaczęły ulegać podwyżkom, dlatego wiele osób postanowiło zamknąć swoje konta osobiste. To, że likwidujemy zbyt drogą w utrzymaniu kartę płatniczą, nie jest niczym nadzwyczajnym, każdy z nas chce ponosić jak najniższe koszty z tytułu posiadania konta bankowego. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zamknięcie rachunku, warto sprawdzić, czy rzeczywiście konto zostało zlikwidowane.

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale likwidacja konta bankowego nie jest taka prosta, jak mogłoby się to wydawać. Nawet jeżeli bank przyjmie dyspozycję, warto sprawdzić, czy rzeczywiście rachunek został zamknięty. Proces likwidacji konta może zostać wstrzymany, gdy wpłynie na nie przelew, uprzednio wcześnie go nie wyzerujemy lub gdy saldo naszego rachunku będzie ujemne, na przykład na skutek pobrania dodatkowej opłaty za jego prowadzenie. Czasami zdarza się też tak, że winny jest pracownik banku, który po prostu nie dopełni swoich obowiązków.

Zaloguj się na swoje konto

Najprostszym sposobem skontrolowania tego, czy bank zamknął nasze konto bankowe, jest próba zalogowania się na nie. Jeżeli uda nam się otworzyć rachunek, będzie to oznaczać, że nie został on dezaktywowany.

Wykonaj przelew

Innym sposobem na sprawdzenie tego, czy bank na pewno zamknął nasze konto jest wykonanie przelewu. Jeżeli zostało zlikwidowane nasze pieniądze po kilku dniach automatycznie wrócą na nasze konto bankowe. Nie trzeba wpłacać większych sum, wystarczy przelać 1 grosz.

Okres wypowiedzenia i opłaty likwidacyjne

Pamiętajmy, że bank nie likwiduje rachunku od razu, obowiązuje go okres wypowiedzenia, zazwyczaj jest to 30 dni. Tak więc może okazać się, że będziemy musieli zapłacić za dodatkowy miesiąc powadzenia konta, jeżeli bank pobiera takie opłaty. Zgromadzone na koncie środki, najlepiej przelać jeszcze przed złożeniem wniosku o likwidację rachunku. Niektóre banki pobierają również dodatkowe opłaty za zamknięcie konta, co nie świadczy zbyt dobrze o danej instytucji finansowej.