Awaria w banku – co robić?

W każdym sektorze gospodarki, także w bankowości, mogą zdarzyć się sytuacje, w których nie będziemy mieli dostępu do środków zgromadzonych na rachunkach. Systemy bankowe, jedne z najbardziej nowoczesnych, rozbudowanych i bezpiecznych wymagają modernizacji. Stąd czasem spotykamy się z przerwami technicznymi, głównie z dostępem do bankowości internetowej. Zwykle też klienci są o tym fakcie powiadamiani na jakiś czas przed planowanymi przerwami. Te przerwy zwykle mają miejsce w weekendy, najczęściej w godzinach nocnych. Brak dostępu do środków może być niekiedy spowodowany także nieoczekiwanymi sytuacjami. O awariach niestety banki nie są w stanie informować klientów. Niestety zwykle to oni właśnie odczuwają te niedogodności najbardziej. Zwykle w najmniej odpowiednich sytuacjach, np. podczas dokonywania płatności za zakupy, usługi czy też przy wykonywaniu operacji bankowych innego typu.

Co zawodzi?

Najczęściej problemy dotyczą logowania do bankowości internetowej. Awarie w tak nowoczesnych systemach zdarzają się rzadko. Problemy to wina łącza internetowego, przeciążenia. Warto zgłaszać wszelkie błędy jak najszybciej za pośrednictwem infolinii banku. Reakcja pracowników czy serwisu banku będzie wówczas szybsza, choć i tak naprawa tego typu usterek musi potrwać.

Aby ustrzec się przed sytuacjami, można by powiedzieć, bez wyjścia należy przewidywać tego typu nieprawidłowości. Najprościej jest mieć alternatywne konto w innym banku. W razie problemów zawsze można wykorzystać środki tam zgromadzone. Dziś wiele banków proponuje założenie darmowego konta bankowego, więc warto mieć taka opcje zapasową. Dobrym rozwiązaniem jest karta prepaid. Jeśli nie mamy ochoty zakładania kolejnego rachunku w innym banku, taka karta może pomóc w przypadku awarii, czy technicznej przerwy w banku głównym. Oczywiście rozsądnie, wybierając się na zakupy, czy w miejsca, gdzie będziemy dokonywać płatności, posiadać gotówkę. W przypadkach, gdy bank zwiedzie zawsze chętnie będzie ona przyjęta. Oczywiście kwota w portfelu powinna być uzależniona od sytuacji i naszego stanu majątkowego, Jeśli nie lubimy mieć przy sobie większej ilości pieniędzy, to warto choć kilkaset złotych mieć w bezpiecznym miejscu, w domu.