Kupno mieszkania pod wynajem jest traktowane obecnie jako jedna z najlepszych inwestycji. Trudno dziwić się takiemu postrzeganiu zakupu nieruchomości w czasach inflacji czy dużego popytu na mieszkania. Osoby, które planują zakup mieszkania pod wynajem stają jednak przed jeszcze jednym dylematem. Jest to wybór przeznaczenia mieszania oraz sposobu, w jaki mieszkanie będzie zarabiało na siebie. Ogólnie istnieje kilka możliwości wynajmowania naszej nowo zakupionej nieruchomości. W tym tekście prezentujemy trzy z nich — najem krótko i długoterminowy oraz wynajem na pokoje. Podajemy też wszystkie istotne informacje o nich.
Wynajem długoterminowy
Pierwszym i najpopularniejszym sposobem wynajmowania mieszkań jest wynajem długoterminowy. Jest to wynajęcie mieszkania jednemu lokatorowi na okres roku lub kilku lat naszego mieszkania. Sposób ten gwarantuje regularne zyski oraz stabilną sytuację. Wynajem może być przeprowadzony na podstawie zwykłej umowy cywilnoprawnej wynajmu lub umowy o najem okazjonalny, gdzie lokator potwierdza, iż ma inne miejsce zamieszkania, do którego może wynieść z naszego mieszkania. Po zakupie mieszkania możemy oferować je umeblowane lub też umeblowane w części np. podstawowej. Cała nasza rola po wynajęciu mieszkania sprowadzać będzie się jedynie do uzyskiwania przychodu oraz ew. rozwiązywania problemów w postaci napraw czy remontów. Mieszkanie pod wynajem długoterminowy zakupić możemy w dowolnej formie. Może być to mieszkanie nowe lub używane. Warto jednak zwracać uwagę na lokalizację i miasto oraz wybierać te, w których panuje największy popyt na mieszkania. Dobrym pomysłem jest też kupowanie mieszkań małych, które generują największą stopę zwrotu. Z wynajmu długoterminowego możemy spłacać kredyt mieszkaniowy (sprawdź ranking kredytów hipotecznych na ranking.co.pl). Roczny zarobek z takiego sposobu wynajmu waha się między 7% a 10%.
Wynajem krótkoterminowy
Drugim sposobem wynajmowania mieszana jest wynajem krótkoterminowy. Jest to wynajmowanie mieszkania w standardzie hotelowym i w takiej właśnie usłudze — na doby. Mieszanie nasze wynajmowane jest zatem gościom, którzy chcą zatrzymać się w nim najczęściej od kilku do kilkunastu dni. Rozwiązanie to różni się od wynajmu mieszkania na długi termin lokatorom. Jego największą zaletą jest możliwość zarobienia dużych sum pieniędzy — znacznie większych niż przy wynajmie długoterminowym. Cena za wynajem mieszkania na dobę dla jednej osoby to nawet powyżej 100 złotych. Zakładając też niepełne obłożenie oraz wynajem mieszkania dla 2-3 osób, miesięcznie zarobić można nawet dwukrotność sumy z wynajmu długoterminowego. Jeśli planujemy właśnie w taki sposób zarabiać na zakupionym mieszkaniu, musimy wybrać jego odpowiednią lokalizację. Powinna to być miejscowość turystyczna lub lokalizacja w dużym mieście, do którego przyjeżdża wiele osób np. turystów czy biznesmenów. Warto również wybierać lokalizacje w centrach, aby były one atrakcyjne. Do minusów tego sposobu należy zaliczyć konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na znajdowanie i obsługę klientów oraz konieczność wyposażenia mieszkania w wysokim standardzie, aby mogło ono konkurować hotelami.
Podpowiedź: Jeśli zależy nam na większym zarobku, a nie mamy czasu samodzielnie zajmować się mieszaniem, możemy przekazać je w zarządzanie najmem. To usługa, która polega na zarządzaniu naszym mieszkaniem przez firmę w zamian za procent od zysków. To rozwiązanie, które pomoże miesięcznie generować nam bezproblemowo jedynie sam zysk.
Wynajem mieszkania na pokoje
Bardzo ciekawą alternatywą dla dwóch poprzednich sposobów wynajmowania mieszkania jest wynajem na pokoje. Rozwiązanie to polega na podzieleniu mieszkania na pojedyncze — niezależne pokoje oraz wynajmowanie ich różnych osobom. Pomysł ten wziął się z chęci zarobienia kilku czynszy miesięcznie z jednego mieszkania oraz zapotrzebowania na mniejsze miejsca noclegowe. Rozwiązanie to jest korzystniejsze niż wynajmowanie całego mieszkania długoterminowo i również może być przeprowadzane w długim okresie. Wynajmując jednak mieszanie na pokoje, będziemy mogli zarobić znacznie więcej. Dzieje się tak w myśl zasady, iż im mniejsza powierzchnia wynajmowana, tym wyższa jego cena. Oznacza to, że bardziej cenowo opłaca się wynajem trzypokojowego mieszkania na spokojnie aniżeli jako jedno duże lokum jednej osobie. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla osób, które chcą wynajmować mieszkania osobom na długie terminy, a posiadają nieco czasu, aby zająć się tą kwestią i chcąc zarobić więcej niż na wynajmie jednej osoby.
Wynajem mieszkania na pokoje może być dedykowany wynajmowaniu ich studentom, pracownikom czy zwykłym lokatorom niepotrzebującym dużych mieszkań. Wybierając tego typu mieszkanie przy zakupie, należy zwrócić szczególnie uwagę na jego rozkład oraz na to, aby pokoje były niezależne — nieprzechodnie. Całe mieszkanie powinno posiadać też komfortową infrastrukturę i części wspólne, z których korzystać będą wszystkie osoby mieszkające w mieszkaniu. To na co należy zwrócić uwagę podczas wynajmowania to również lokalizacja. To właśnie od niej w dużej mierze zależeć będzie czy nasze mieszkanie wynajmowane na pokoje będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Jeśli chcemy liczyć na nie, warto wybierać lokalizacje strategiczne np. w pobliżu uczelni, stref fabrycznych czy dużych zakładów pracy. Plusem tego rozwiązania oprócz możliwości zarobienia większej sumy pieniędzy jest duży i stały popyt szczególnie w lokalizacjach strategicznych. Wynajem mieszkania na pokoje to też złoty środek między stabilnym wydaniem długoterminowym a zyskownym wynajmie krótkoterminowym. Posiada on jednak pewne minusy. Będzie to z pewnością konieczność poświęcenia większej ilości czasu na zarządzanie takim wynajmem, regulowanie konfliktów pomiędzy lokatorami czy odpowiednie urządzenie mieszkania.
Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest to, jak przygotować takie mieszkanie na wynajem. Ma ono nieco inną charakterystykę i istnieją wobec niego ze strony lokatorów nieco inne wymagania. Mieszkanie wynajmowane na pokoje jest używane przez osoby ze skromnym budżetem. Najczęściej chcą one korzystać w jak największym stopniu z wyposażenia obecnego już w mieszkaniu. Będziemy musieli zatem zadbać o zakup pewnego wyposażenie do każdego z pokoi takich jak łóżka, szafy czy biurka. W kuchni oraz łazience należy umieścić zamykane na kluczyk szafki czy wszystkie drobne urządzenia agd/rtv takie jak pralka, suszarka, żelazko, ekspres do kawy itp.