Kiedy, gdzie i kto może najszybciej otrzymać kredyt?

Obecnie nie możemy narzekać na brak różnorodnych ofert kredytów. Jest ich tak dużo, że możemy wybierać pomiędzy różnymi instytucjami z niemalże pewną gwarancją, iż otrzymamy wsparcie finansowe. Nie da się ukryć, że najłatwiej jest starać się o kredyt gotówkowy. Prócz banków ten produkt oferują nam również firmy pozabankowe. Mimo wszystko na ostateczną decyzję duże znaczenie ma nasza zdolność kredytowa.

Co wpływa na to czy otrzymamy kredyt?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim należy spojrzeć na to, że mamy do czynienia z różnego rodzaju kredytami – może to być kredyt hipoteczny, gotówkowy czy też konsolidacyjny. Nasze cele także są urozmaicone – możemy zyskać dodatkowe fundusze na zakup nieruchomości, samochodu, ale także na wymarzone wakacje i wiele innych. Warto zauważyć, że oferty instytucji bankowych często ulegają zmianom. Poza tym każda z nich posiada swoją własną politykę udzielania pomocy finansowej. Zależy Ci na tym, by szybko otrzymać kredyt? W takim razie musisz wiedzieć, że:

– o wiele większe szanse masz na otrzymanie kredytu gotówkowego od hipotecznego;
– im wyżej bank oceni Twoją zdolność kredytową, tym bez większych przeszkód możesz liczyć na pozytywną decyzję;
– im niższa kwota, tym Twoje szanse na kredyt są wyższe.

Są to oczywiście bardzo ogólne informacje. Niezwykle ważna jest nie tylko polityka banku, ale również nasza obecna sytuacja finansowa.

Kto ma największe szanse na otrzymanie kredytu?

Bardzo duże znaczenie ma nasza zdolność kredytowa. Na jej ostateczną decyzję wpływa wiele czynników. Każdy bank czy firma pozabankowa ma swoje zasady, które dodatkowo mogą się zmieniać. Dlatego jeśli zależy nam na wsparciu finansowym najlepiej będzie szukać aktualnych informacji. Pomimo to już wcześniej możemy przeanalizować swoją sytuację, gdyż najczęściej bierze się wtedy pod uwagę:

rodzaj zatrudnienia – nie ulega wątpliwości, że najlepiej jest posiadać umowę o pracę na czas nieokreślony. Choć pozostałe formy nie eliminują nas z owych starań to jednak mogą mieć znaczenie na np. ostateczną kwotę zobowiązania;

wysokość zarobków – skoro mowa o rodzaju zatrudnienia to ważne jest także nasze comiesięczne wynagrodzenie. Oczywiście im jest ono wyższe, tym większą kwotę możemy pożyczyć, ale warto wiedzieć, że na to składają się jeszcze inne czynniki;

wydatki – prócz naszych zarobków od razu zostaniemy poproszeni o podanie miesięcznych wydatków. Dzięki temu bank będzie mógł sprawdzić ile zostaje nam jeszcze „wolnych środków”, bo przecież prócz rachunków musimy posiadać pieniądze na jedzenie, rozrywkę czy inne niezbędne wydatki w tym okresie i ewentualnie spłatę kredytu;

wiek kredytobiorcy – ten czynnik jest najbardziej brany pod uwagę w przypadku kredytu hipotecznego. Z uwagi na fakt, że jest to zobowiązanie, które zaciągamy na 20-30 lat to oczywistym będzie, że im jesteśmy młodsi tym banki chętniej udzielą nam kredytu. Zauważmy, że właśnie w tym przypadku instytucje bankowe podają zazwyczaj górny próg wiekowy, np. kredyt do 65 czy 70 lat;

wkład własny – ta kwestia również jest niezwykle ważna przede wszystkim podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Przyzwyczajeni byliśmy do 20%, ale ta wartość w okresie pandemii zmalała w niektórych bankach do 10% co jest oczywiście bardzo korzystną informacją dla kredytobiorców;

obecne zobowiązania finansowe – niezależnie od tego jaki kredyt nas interesuje to zawsze każda instytucja sprawdzi nasze aktualnie posiadane przez nas długi. Mowa tu o innych kredytach czy pożyczkach również w innych bankach. Spłata telefonu czy każdego innego sprzętu w ratach również ma tu znaczenie;

historia kredytowa – wbrew pozorom warto raz na jakiś czas kupować na raty. To właśnie dzięki temu budujemy swoją historię kredytową, która może być nam później bardzo pomocna podczas starania się o większy kredyt. To wszystko ma pozytywny wpływ o ile będziemy wspomniane raty spłacać na czas. Dzięki temu dajemy niejako znak bankowi, że dotrzymujemy terminów i jesteśmy klientami godnymi zaufania.

Na postawie powyższych czynników możesz już niejako sam ocenić jak wygląda Twoja sytuacja w przypadku starania się o kredyt. Oczywiście niektóre z tych kwestii nie będą Cię dotyczyły, ale za to mogą dojść inne – w zależności od tego gdzie będziesz starać się o pomoc finansową.

Gdzie najszybciej otrzymam kredyt gotówkowy?

Każdy bank podchodzi do swoich klientów indywidualnie. Nawet jeśli w grę wchodzą niewielkie kwoty. Największe znaczenie będzie miała nasza sytuacja finansowa. Dlatego też musisz być świadom tego, że jeśli już na bieżącą chwilę posiadasz problemy to możesz mieć duże trudności z otrzymaniem pozytywnej decyzji w banku. Twoja zdolność kredytowa będzie zawsze prześwietlana. Instytucje bankowe zawsze sprawdzą Cię w rejestrach dłużników.

Przypomnij sobie zatem jak spłacałeś lub na bieżąco spłacasz swoje zobowiązania. Jeśli zdarzyło Ci się spłacić ratę 30 dni lub dłużej po terminie, bądź też Twój dług nie został spłacony to możesz być pewny, że to znacząco utrudni proces ubiegania się o kredyt gotówkowy. Zdarzają się również sytuacje, w których to absolutnie Cię zdyskwalifikuje. A jak powszechnie wiadomo wiele banków sprawdza swoich potencjalnych klientów w BIK-u. Im więcej niespłaconych na czas zobowiązań, tym mniejszy posiadasz scoring.

Jednocześnie pamiętaj, że alternatywą dla kredytu gotówkowego jest w dzisiejszych czasach pożyczka pozabankowa. Choć firmy, które je udzielają również mogą sprawdzić Cię w różnych bazach dłużników to posiadają one łagodniejsze procedury, które sprawiają, że to właśnie tam uda Ci się otrzymać dodatkowe pieniądze. Największą różnicą są uproszczone formalności – w wielu sytuacjach wszystko załatwisz online w ciągu jednego dnia. Nie będziesz potrzebował zaświadczenia o dochodach. W wielu przypadkach wystarczy oświadczenie ile zarabiasz. Prócz tego możesz tu liczyć na pożyczki z RRSO 0% jako nowy klient. To oznacza, że spłacasz dokładnie tyle ile pożyczyłeś bez żadnych dodatkowych kosztów. Takie oferty mają również swoje słabsze strony. Do nich możemy zaliczyć termin spłaty zobowiązania, który jest zazwyczaj o wiele krótszy niżeli w przypadku kredytu w banku. Poza tym nie mając zbyt dobrej zdolności kredytowej nie pożyczymy dużych kwot.

O ile zależy Ci na bezpieczeństwie to nie ulega wątpliwości, że najlepiej będzie jeśli skorzystasz z oferty banków i zdecydujesz się na kredyt gotówkowy. By jak najszybciej porównać oferty możesz skorzystać z wielu darmowych narzędzi takich jak chociażby porównywarka kredytów. Dzięki niej sprawdzisz co aktualnie posiadają w swojej ofercie banki i gdzie owy kredyt otrzymasz najszybciej.

Gdzie najlepiej strać się o kredyt hipoteczny?

O ile w przypadku kredytu gotówkowego jest skomplikowany proces to jeszcze trudniej jest ubiegając się o kredyt hipoteczny. Niemalże zawsze musimy być świadomi tego, że czeka nas trudna przeprawa wymagająca od nas skompletowania wielu dokumentów. Jednak i tutaj każdy bank posiada swoje własne wymagania. Zatem jeśli gdzieś tego kredytu nie otrzymamy to nie oznacza, że u innych kredytodawców będzie tak samo. Podstawą do ubiegania się o tego typu wsparcie finansowe jest dobra zdolność kredytowa i wkład własny. Obecnie nie ma takiej możliwości, by zaciągnąć kredyt, którym w 100% pokryjemy koszty budowy czy zakupu nieruchomości.

Wkład własny w wielu bankach wynosi 20%. Nie zawsze muszą to stanowić nasze oszczędności. Wiele instytucji akceptuje np. działkę jako owy wkład. Bywały sytuacje, w których wymagało się od nas jedynie 10%, a pozostałe 10% mogliśmy przedstawić jakiekolwiek inną formę zabezpieczenia. Jednakże na przykładzie pandemii mogliśmy zauważyć jak takie sytuacje wpływają chociażby na politykę banków. Wiele z nich akceptuje jedynie 10% wkładu własnego bez żadnych dodatkowych alternatyw. To może już znacząco polepszyć nasze starania o kredyt hipoteczny. Jeśli bardzo zależy Ci na pozytywnej decyzji to pomyśl o zmniejszeniu kwoty zobowiązania. Wtedy to zwiększysz swoje szanse na otrzymanie niezbędnej gotówki.

Gdzie zatem ubiegać się o kredyt hipoteczny? Bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert banków (sprawdź porównanie kredytów hipotecznych na bankihipoteczne.pl). Co prawda są firmy, które mogą pożyczyć nam tak wysokie kwoty, ale ich oferty są zazwyczaj na bardzo wysoki procent lub też zawierają wiele niekorzystnych dla nas sformułowań. Odrzucając produkty kredytopodobne firm pozabankowych zastanawiamy się, który bank wybrać? Nie ma tu odpowiedzi uniwersalnej. Oferty się zmieniają, a same instytucje bankowe niezwykle indywidualnie podchodzą do każdego klienta, który chce skorzystać z takiego wsparcia finansowego. W końcu w grę wchodzą niemałe pieniądze. Dlatego też na bieżąco należy porównywać oferty. Jeśli cały proces znacząco nas przerasta to skorzystajmy z usług profesjonalistów takich jak ekspert kredytowy. Jego głównym zadaniem jest pomoc w wyborze dla nas najlepszej oferty, a także kompletowanie wszystkich wymaganych dokuemntów.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

W głównej mierze kredytem konsolidacyjnym interesują się osoby, które posiadają już pewne zobowiązania i przekraczają one ich możliwości finansowe. Kiedy mamy kilka kredytów i pożyczek możemy mieć faktycznie problem z tym, aby pamiętać o wszystkich terminach spłaty. Wtedy to zmiana ich wszystkich w jeden kredyt konsolidacyjny może nam znacząco pomóc. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wspomniany typowy kredyt konsolidacyjny, który oferowany jest praktycznie w każdym banku. Drugą opcją jest pożyczka konsolidacyjna, która oferowana jest przez firmy pozabankowe. Co wybrać?

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Starając się o kredyt konsolidacyjny w banku musimy liczyć się z tym, że dla owej instytucji liczy się nasza zdolność kredytowa. A co jeśli nie jest ona wystarczająca? Przysłowiową ostatnią deską ratunku może być wtedy kredyt konsolidacyjny z opcją zabezpieczenia w postaci hipoteki. Bez wątpienia najlepiej jest skorzystać z oferty banku. Ale tu mamy taką możliwość tylko w przypadku, gdy mamy bardzo dobrą zdolność kredytową lub możemy odpowiednio zabezpieczyć kredyt. A co kiedy tej zdolności zupełnie nie posiadamy?
Kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń jest możliwy, ale niestety nie w instytucjach bankowych. Nasza uwaga musi być wtedy skupiona na ofertach firm pozabankowych. Choć tam łatwiej możemy otrzymać taką pomoc to musimy liczyć się z tym, że warunki ofert są dla kredytobiorców mniej korzystne.

W którym banku najłatwiej dostać kredyt?

Najłatwiej i stosunkowo najszybciej otrzymamy kredyt gotówkowy. Im niższa kwota, tym większe szanse. Z uwagi na fakt, że pojawiły się firmy pozabankowe, które stanowią mocną konkurencję dla instytucji bankowych te musiały niejako szybko zareagować na aktualne trendy. To sprawiło, że coraz więcej banków proponuje nam ubieganie się o dodatkowe środki bez wychodzenia z domu. Dzięki temu w zaciszu czterech ścian możemy wysłać wniosek przez Internet. Banki chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów coraz częściej proponują takie nowoczesne rozwiązania. Co więcej – w taki sam sposób możemy starać się także o kredyt konsolidacyjny. Nie dotyczy to jednak kredytów hipotecznych. Jest to jednak zrozumiałe biorąc pod uwagę o wiele wyższe kwoty. Dlatego też w tym przypadku powinniśmy osobiście stawić się w placówce banku (którego nie jesteśmy klientem).

Podsumowanie

O pomoc finansową w dzisiejszych czasach nie jest trudno. Z pewnością duży wpływ na obecną sytuację miały firmy pozabankowe, które niejako zrewolucjonizowały ten rynek. Banki nie chcąc tracić potencjalnych klientów musiały podjąć stanowcze kroki. To wszystko sprawiło, że kredytobiorcy mają z pewnością łatwiej – o kredyty możemy starać się składając wnioski online bez wychodzenia z domu. Mimo to niemalże zawsze duże znaczenie będzie miała nasza zdolność kredytowa, która wpływa na ostateczną decyzję. Oferty zarówno banków jak i firm pozabankowych ulegają zmianom, dlatego należy na bieżąco szukać informacji na ich temat. Pamiętaj, by priorytetowo traktować oferty instytucji bankowych. Poza tym realistycznie podejdź do swojej sytuacji finansowej, by w terminie spłacać zobowiązanie i nie wpaść w spiralę długów.

Zostaw komentarz