Kiedy warto wybrać pożyczkę, a kiedy kredyt?

Kredyt bankowy czy prywatna pożyczka w instytucji finansowej? To jedno z głównych pytań, jakie pada gdy chcemy pożyczyć pewną sumę pieniędzy i zastanawiamy się, w jakim kierunku się udać. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, a także działa na nieco innej zasadzie. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje zarówno o kredytach bankowych, jak i pożyczkach w prywatnych instytucjach finansowych, aby podjęcie tej decyzji było świadome oraz dużo prostsze.

Czym są kredyty bankowe?

Kredyty bankowe to kredyty udzielane jedynie przez banki na podstawie prawa bankowego. Są one udzielane na konkretne cele, jakie musimy wskazać we wniosku kredytowym. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów kredytów, z jakich możemy korzystać. Są to najpopularniejsze kredyty gotówkowe, samochodowe czy ratalne np. na sprzęt AGD. Do nieco bardziej złożonych kredytów należą kredyty konsolidacyjne, hipoteczne czy pod zastaw. Kredyty bankowe mogą być dostępne też w różnych innych formach takich jak np. karty kredytowe czyli w elastycznej formie.

Aby je otrzymać, należy udać się osobiście do oddziału banku lub gdy posiadamy bankowość internetową złożyć wniosek właśnie tam. Kredyty bankowe udzielane są przez wszystkie banki komercyjne na rynku, a dla banków są to główne źródła zarobku. Są one najczęściej w oprocentowane w granicach 20% rrso. Dostępne są także dla wszystkich osób posiadających zdolność kredytową — choć każdy bank ocenia ją indywidualnie, co oznacza, że będąc w takiej samej sytuacji finansowej, w niektórych bankach możemy je otrzymać a w niektórych nie. Proces przyznawania kredytu bankowego rozpoczyna się od złożenia wniosku samodzielnie lub elektronicznie, w którym wypełniamy dane dotyczące naszej sytuacji finansowej, zarobków i sytuacji zawodowej czy zobowiązań finansowych. Następnie wniosek trafia do analityków w banku w centrali i jest analizowany. Najczęściej w ciągu jednego — dwóch dni roboczych otrzymujemy informację zwrotną czy dana suma została nam przyznana. Jeśli tak się dzieje, środki są uruchamiane np. wypłacane do ręki lub przelewem na konto.

Kredyt bankowy polega zatem na podpisaniu pisemnej umowy między bankiem a kredytobiorcą, w której wyszczególnione są wszystkie parametry kredytu. Bank zobowiązuje się pożyczyć kredytobiorcy pewną sumę na pewien czas, a kredytobiorca wykorzystać ją zgodnie z przeznaczeniem i spłacić zgodnie z harmonogramem.

Zalety kredytu bankowego

Pierwszą zaletą kredytu bankowego przede wszystkim jest fakt współpracy z bankiem. Jest to bardzo duży plus, gdyż wszystkie działania są transparentne, a sam bank podlega szczegółowej kontroli organów finansowych i jest instytucją zaufania publicznego. Ogranicza to nieprzewidziane problemy czy nieuczciwe sytuacje praktycznie do zera. Drugim plusem kredytów bankowych jest również atrakcyjne oprocentowanie. Wynosi ono od 10 do ok. 20% rrso i w porównaniu z prywatnymi pożyczkami pozabankowymi jest bardzo korzystne.

Kredyty bankowe są też łatwo dostępne, a wszystkie sprawy z nimi związane możemy załatwić osobiście w banku. Jest to duży plus szczególnie dla osób starszych lub takich, które lubią samodzielnie załatwiać sprawy finansowe w oddziale.

Czym są prywatne pożyczki pozabankowe?

Prywatne pożyczki pozabankowe to pożyczki udzielane przez prywatne firmy finansowe, które są one udzielane na podstawie prawa cywilnego od firm, które nie są bankami. Podlegają one jednak nadzorowi finansowemu z racji swojej działalności i są to zarówno firmy polskie jak i ogólnoświatowe mające jedynie swoje filie w naszym kraju. Ogólnie na rynku istnieje ok. kilkudziesięciu firm pożyczkowych zajmujących się udzielaniem prywatnych pożyczek.

Oferują one zarówno pożyczki krótkoterminowe popularnie nazywane chwilówkami jak i pożyczki ratalne, konsolidacyjne, hipoteczne czy pod zastaw. Są one udzielane na podstawie umowy pisemnej, której nie trzeba wyszczególniać, na jaki cel zostaną przeznaczone. Aby je otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową, która również jest sprawdzana przez poszczególne firmy i interpretowana indywidualnie.

Proces brania pożyczek pozabankowych rozpoczyna się na stronie internetowej pożyczkodawcy. W taki sposób działa zdecydowana większość marek na rynku i nie ma możliwości wzięcia pożyczek stacjonarnie, a jeśli istnieje taka możliwość, odbywa się to przy pomocy pośrednika. Gdy wybierzemy już odpowiedniego pożyczkodawcę, należy zarejestrować się w systemie danej firmy oraz zweryfikować swoje konto. Odbywa się to poprzez przelanie złotówki ze swojego konta bankowego na konto firmy pożyczkowej. Gdy posiadamy już zweryfikowane konto klienta, możemy złożyć wniosek o pożyczkę. Podajemy w nim sumę i czas, na jaki chcemy ją pożyczyć, a także uzupełniamy dane związane z naszą osobą, sytuacją życiową i finansową czy zarobkami i zobowiązaniami. Wniosek zazwyczaj jest rozpatrywany w ciągu kilkudziesięciu minut, a w razie pozytywnej decyzji środki wysyłane są na konto, poprzez które weryfikowaliśmy naszą tożsamość i konto klienta. Spłaty pożyczek odbywają się zgodnie z wyznaczonymi harmonogramem na konto bankowe prywatnej firmy pożyczkowej.

Zalety pożyczek pozabankowych

Zaletami pożyczek pozabankowych przede wszystkim jest wygoda i szybkość działania. Możemy wziąć je poprzez serwis internetowy, a pieniądze często otrzymać jeszcze tego samego dnia. Jeśli posiadamy zweryfikowane konto klienta założenie samego wniosku i otrzymanie wypłaty gdy posiadamy konto bankowe w tym samym banku co firma pożyczkowa, może zająć nawet reklamowane 15 minut. Drugim plusem pożyczek pozabankowych to bardzo małe wymagania — znacznie niższe niż przy wnioskowaniu o kredyt bankowy. W ekstremalnych sytuacjach pożyczkę pozabankową może dostać nawet osoba zadłużona, widniejąca w bazach danych dłużników czy osoby z niskim dochodem.

Który sposób pożyczania pieniędzy warto wybrać?

Jeśli zastanawiamy się, który sposób warto wybrać, należy przede wszystkim rozważyć go w kontekście naszej własnej osoby, gdyż nie ma jednej złotej odpowiedzi, jaka opcja będzie korzystniejsza. Jeśli mamy taką możliwość warto pierwszej kolejności wybierać kredyty bankowe — te najniżej oprocentowane. Jeśli zatem zależy nam na czasie lub nie jesteśmy w dobrej kondycji finansowej, wybór prywatnego pożyczkodawcy może okazać się bardziej trafiony. Gdy zależy nam z kolei na bardzo dużych sumach, warto stawiać na banki, które oferują kredyty i prawo bankowe, a także większą transparentność. Dla bardzo niskich sum dobrym rozwiązaniem mogą być pożyczki pozabankowe niewymagające złożonego procesu wnioskowania.

Zostaw komentarz