Jak obniżyć wysokość rachunków za wodę 4 prostych krokach?

Prąd, woda, gaz, centralne ogrzewanie- te comiesięczne opłaty bardzo obciążają nasz domowy budżet. Wodę zużywamy do picia, kąpieli, prania, mycia naczyń, sprzątania, gotowania, podlewania roślin domowych i w wielu innych wykonywanych każdego dnia czynności. Ograniczenie jej zużycia często wydaje nam się ni e możliwe, gdyż stanowi ona podstawę funkcjonowania gospodarstwa domowego.

Czy można w prosty sposób zaoszczędzić na wodzie? Można! Trzeba jedynie zmodyfikować nieco swoje nawyki i zacząć żyć bardziej ekologicznie. Pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze i wspomóc środowisko naturalne. Sprawdź, jak obniżyć rachunki za wodę w kilku prostych krokach.

Zmień codzienne nawyki higieniczne

Uwielbiasz codzienne kąpiele w wannie? Niestety, jeśli chcesz zaoszczędzić na wodzie, musisz mienić zwyczaje. Pora pokochać codzienne krótkie i orzeźwiające prysznice, a na kąpiel w wannie pozwól sobie raz w tygodniu. Dzięki zamianie wanny na prysznic możesz obniżyć zużycie wody o kilkadziesiąt procent miesięcznie, co wyraźnie przełoży się na wysokość Twoich rachunków. Zrezygnuj także z nadużywania gorącej wody, która jest kilka razy droższa niż zimna. Prysznic w letniej lub chłodnej wodzie jest nie tylko tani, ale przede wszystkim niezwykle orzeźwiający i zdrowy dla naszego organizmu.

Kolejną ważną kwestią jest uwaga podczas codziennych drobnych czynności higienicznych jak przykładowo mycie rąk czy mycie zębów. Pamiętaj, aby gdy myjesz zęby, kran był zawsze zakręcony. Woda lecąca do umywalki bez potrzeby to ogromne marnotrawstwo pieniędzy i duży uszczerbek dla środowiska naturalnego. Postaraj się też zużywać niewiele wody, kiedy myjesz ręce.

Zainwestuj w dobry sprzęt

W miarę swoich możliwości zaopatrz się w jak najnowocześniejsze urządzenia domowe takie jak zmywarka czy pralka. Pozwoli Ci to zaoszczędzić majątek na wodzie. Korzystając ze zmywarki, zużywamy nawet do 10 razy mniej wody niż podczas tradycyjnego zmywania naczyń. Dodatkowo zyskujemy sporo wolnego czasu, który możemy spędzić z rodziną, zamiast przy kuchennym zlewozmywaku. Również posiadanie pralki z programem oszczędnego zużycia wody to spore realne oszczędności, zwłaszcza jeśli masz liczną rodzinę i dużo pierzesz. Warto także zamontować nowoczesną spłuczkę w toalecie, która posiada opcję wyboru ilości spłukiwanej wody.

Kup perlatory

Perlator to małe urządzenie hydrauliczne kosztujące zaledwie kilkanaście złotych za sztukę, które z łatwością sam zainstalujesz. Wystarczy przykręcić końcówki z perlatorem do wylewki umywalki w łazience, wanny oraz zlewozmywaka w kuchni. Od tej chwili strumień wody płynący z kranu będzie ulegać napowietrzeniu, dzięki czemu jej zużycie spadnie nawet do 70%, a Ty nie zauważasz różnicy w komforcie korzystania. Perlatory pomogły już wielu polakom znacznie zredukować rachunki za wodę. Nie zwlekaj więc tylko udaj się do najbliższego marketu budowlanego lub sklepu instalacyjnego i zakup je do swojego mieszkania.

Nie marnuj wody

Używaj wody rozsądnie. Jest wiele sposobów na jej zaoszczędzenie na co dzień. Przykładowo warzywa i owoce zawsze myj w misce, a następnie pozostałą wodą podlewaj kwiaty na balkonie. Jeśli nie posiadasz kwiatów, możesz jej użyć do umycia klatki schodowej. Zrezygnuj z ręcznego prania pojedynczych ubrań. Lepiej nazbierać ich kilka czy kilkanaście i wyprać w pralce na programie ręcznego prania. Zużyjesz dzięki temu o wiele mniej wody. Warto też zaopatrzyć się w garnek do gotowania na parze. Dzięki niemu zużyjesz mniej wody gotując, ponieważ tylko niewielką jej ilość wlewasz na dno naczynia, a nie jak w przypadku tradycyjnej metody gotowania, zalewasz wodą warzywa aż do wysokości garnka.

Poświęć jedno lub dwa popołudnia na przemyślenie swoich codziennych nawyków związanych z używaniem wody i zastanów się, co zrobić, by obniżyć rachunki.

Bardzo ważna jej też edukacja dzieci. Już od najmłodszych lat ucz swoje pociechy, jak rozsądnie korzystać z naszego najcenniejszego dobra, jakim jest woda. Maluch powinien zdawać sobie sprawę z tego, że codzienna higiena jest koniecznością, a kabina prysznicowa z odkręconą wodą służy je zachowaniu, a nie jest miejscem na godzinną zabawę. Świeć przykładem, pamiętaj, że na nic się zda powtarzanie pustych frazesów o konieczności oszczędzania wody. Dziecko musi widzieć, że Ty również robisz to na co dzień.

Zostaw komentarz