Co zrobić, gdy rata kredytu okazała się zbyt wysoka?

Dobra sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, a co za tym idzie obniżył się standard życia, gdyż uregulowanie raty kredytu i wszystkich zobowiązań pochłania znaczącą część wypłaty. Z dnia na dzień rośnie uczucie stresu i lęk przed zadłużeniem się. Jest na to kilka sposobów, które na korzystnych warunkach przywrócą spokój i dawny poziom życia.

Gdy kredytów jest wiele

Zapanowanie nad kilkoma zobowiązaniami jest łatwe do momentu, w którym pojawiają się pierwsze problemy. Utrata pracy, choroba lub mniejsze wynagrodzenie niż zwykle i tworzy się sytuacja, w której nie ma możliwości zapłacenia wszystkiego, do czego jest się zobowiązanym, więc z czegoś trzeba zrezygnować. Nim dojdzie do takie sytuacji warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym. Stanowi od połączenie wszystkich kredytów w jeden, najczęściej z niższą ratą, a dłuższym okresem kredytowania. Wiele banków ma w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny, jednak zdarza się, że nie obejmuje od chwilówek zaciągniętych w instytucjach pozabankowych. Konsolidacja kredytu możliwa jest przed powstaniem zaległości w spłacaniu. Jeśli do banku zwróci się osoba, która już jest zadłużona, jej wniosek może zostać odrzucony.

Kredyt hipoteczny – czy jest na niego sposób?

W ciągu całego 2018 roku Polacy zaciągnęli 227, 3 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 56, 206 mld zł. Banki jednak planują zaostrzyć warunki przyznawania kredytów hipotecznych, gdyż wiele osób ma problem z terminowym płaceniem rat lub nie spłaca ich w ogóle. Jeśli sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu, można wnioskować do sądu o wydłużenie spłaty kredytu. Jest to rozwiązanie z którego skorzystać mogą jedynie ci kredytobiorcy, którzy nie zaciągnęli zobowiązania na maksymalny czas kredytowania. Uzyskanie zgody od banku nie należy do łatwych i wiąże się z dodatkowymi opłatami prowizyjnymi. Wniosek złożyć można osobiście lub listownie. W przypadku niektórych banków możliwe jest to również poprzez infolinię banku.

Sposób na jednorazowe problemy

Sytuacja, w której spłata raty w terminie nie jest możliwa i zdarzy się tylko raz nie musi zakończyć się opóźnieniem. Jeśli tylko na horyzoncie pojawi się taki problem, można udać się do banku i wnioskować o przesunięcie daty spłaty. W ten sposób środki, za którymi się czeka zdążą wpłynąć na konto, a kredytobiorca bez stresu zapłaci swoje zobowiązanie w terminie. W takiej sytuacji konsolidacja kredytu nie jest korzystna dla kredytobiorcy ze względu na koszty dodatkowe, jakie generuje.

Kredyt by spłacić kredyt?

Choć nie jest to zalecane działanie, niekiedy jest jedynym rozwiązaniem, które chroni przez zadłużeniem się. Z raportu Biura Informacji Kredytowej w grudniu 2019 wynika, że ponad 2, 78 miliona Polaków ma problem ze spłacaniem kredytu. Zaciągnięcie większego kredytu z dłuższym okresem kredytowania na pokrycie mniejszych może uchronić przed dołączeniem do tej grupy. Sposób ten jest dość ryzykowny, ale też trudny w realizacji. Posiadając kilka zobowiązań zmniejsza się zdolność kredytowa, przez co bank może odmówić przyznania zobowiązania.

Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com

Zostaw komentarz