Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego (NBP) pokazują, że w pierwszym kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w 7 największych miastach wzrosły aż o 18,1% w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku. Jest to najszybszy wzrost cen od co najmniej kilkunastu lat. NBP w swoich analizach wykorzystuje indeks hedoniczny, który bierze pod uwagę nie tylko ceny transakcyjne, ale również jakość sprzedawanych lokali, co pozwala na dokładniejsze śledzenie tempa zmian cen.
Wpływ programu „Bezpieczny Kredyt 2%” na rynek nieruchomości
Głównym powodem tak znacznego wzrostu cen mieszkań był najprawdopodobniej popłoch wśród kupujących, wywołany informacją o wygaszaniu programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Chęć skorzystania z najhojniejszego dotychczas programu mieszkaniowego w Polsce spowodowała, że nabywcy akceptowali ceny dyktowane przez sprzedających. W efekcie, w ciągu zaledwie jednego kwartału ceny mieszkań na 7 największych rynkach wzrosły o 6%.
Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich przekraczają 10 tys. złotych za metr kwadratowy
Obecnie w Polsce mamy już 5 miast wojewódzkich, w których za metr kwadratowy mieszkania „z drugiej ręki” trzeba zapłacić ponad 10 tys. złotych. Są to Gdańsk, Gdynia, Kraków, Warszawa i Wrocław. Na rynku pierwotnym, ze względu na wyższy standard lokali, ceny przekraczające 10 tys. złotych za metr kwadratowy występują aż w 9 miastach wojewódzkich: Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
Nowy program mieszkaniowy „Kredyt na Start” – nauka na błędach
Przy tworzeniu nowego programu mieszkaniowego „Kredyt na Start”, rząd powinien wziąć pod uwagę doświadczenia z „Bezpiecznego Kredytu 2%” i nie powielać popełnionych błędów. Projekt ustawy o „Kredycie na Start” zakłada m.in. niższe o około 1/3 dopłaty, trzykrotnie mniejszą liczbę preferencyjnych kredytów oraz ich podział na mniejsze transze dostępne co kwartał. Ważne jest również, aby program działał przez kilka lat, a nie tylko przez pół roku, jak to miało miejsce w przypadku „Bezpiecznego Kredytu 2%”.
Poprawa sytuacji na rynku mieszkaniowym po zakończeniu „Bezpiecznego Kredytu 2%”
Choć dane NBP pokazują historyczne wzrosty cen mieszkań, to należy pamiętać, że odnoszą się one do burzliwego okresu końcówki programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Od jego zakończenia minęło już kilka miesięcy i w tym czasie sytuacja na rynku mieszkaniowym uległa poprawie. Presja na wzrost cen zmalała, a oferta nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż dynamicznie się odbudowuje. Według danych Unirepo, na początku maja 2024 roku w miastach wojewódzkich dostępnych było około 67 tysięcy unikalnych ofert mieszkań na sprzedaż, co oznacza o ponad 20% większy wybór niż pod koniec 2023 roku.